I och med att jag nyligen skapade min bok-blogg http://rigit.nu så har jag medvetet valt att inte ställa in bloggen så att kravlarna ska hitta bloggen med min aktiva hjälp. Anledningen är och var att testa hur bra eller dåligt Google och Bing klarar sig i den interna konkurrensen som råder mellan dessa sökmotorer.
Segrare: Google
Google har hittat min bok-blogg men inte Bing trots att jag har en hel del information om både Excel 2010 och Project 2010. Bing har ingenting för närvarande till skillnad mot Google som hittar mig rätt omgående. Det som dessutom är kul är att jag hamnar relativt högt upp i sökresultaten. Skärpning Microsoft!
Dessutom är bok-bloggen ett resultat av att en anmodad konvertering från Windows Live till WordPress där jag förväntade mig ett bättre resultat av Bing, men icke sa Nicke!
Överraskande för min del. Med tanke på alla pengar som har pumpats in i Bingprojektet hade jag nog räknat med bättre resultat när det gäller att hitta de egna kassakorna och indexera de sidorna. Hmmm. Vem ska rucka på Google nu?
GillaGilla
För min del infinner sig en form av besvikelse. Jag hade hoppats på att Bing skulle vinna speciellt med tanke på konverteringen från Windows Live till WordPress.
GillaGilla