
Det var länge sedan, så länge sedan att jag glömt vad det var för bok jag läste senast. Visserligen kan jag nog leta reda på vilken bok eftersom jag alltid läser via Storytel på min minsta surfplatta Lenovo M7 som tyvärr inte finns att köpa längre. De som bygger surfplattor förstår inte styrkan med en lätt liten surfplatta utan man tvingas gå upp till 8 eller 9 tum plus högre vikt. Sju tum (7″) är storleksmässigt som en pocketbok men med alla fördelar att påverka typsnitt bredden på stycket samt bakgrund som pocketböckernas något gulnade färg.
Vän av ordning och reda, kanske anser att jag borde uppgradera min Sony Xperia V till en större telefon, men jag vill inte ha den storleken i form av en telefon. Men surfplattor har jag redan olika storlekar som passar olika behov.
Jag valde som vanligt en deckare men utan att välja författare eller annat ämne. Det blev slumpen som avgjorde att boken heter ”Den tystade polisen” av Camilla Läckberg och Anna Bågstam.
Inledningen handlar mycket om en polis som ändrar sitt liv som man till kvinna och dessutom är chef för den enhet som utreder den egna polisen.
I fortsättningen ska jag välja deckare utifrån slumpen. Det är numera svårt att välja enligt andra kriterier.
