Jag har idag ett antal möjligheter att blogga i mina 2 officiella bloggar som jag betalar månads/årsavgift för. Jag har en till men den är behäftad med reklam eftersom den är gratis.
WordPress anger ett pris per månad (för att det ska se billigt ut) men man betalar bara en gång per år.
WordPress
WordPress har blivit riktigt bra på alla mina surfplattor men speciellt på min iPhone 8, vilket medför att jag sällan bloggar på någon av mina surfplattor numera. Detta inlägg är ett undantag. Jag kör WordPress på min iPad PRO 9,7″ bara för att testa vilket tangentbord som jag vill använda just nu och i samband med nästa resa per tåg.
Tangentbord
Just nu är det ett billigt tangentbord från Kjell & Company av deras eget varumärke Linocell som dessutom är speciellt för just denna version av iPad, alltså iPad 9,7″ som passar exakt i tangentbordets skåra. Lutningen är dessutom perfekt plus att det sitter en liten magnetiskt list på baksidan som fäster tangentbordet med paddan när man slår av, viker ihop och exempelvis reser.
Just det här tangentbordet kostar mindre än 400kr i butik.
Fodral
Det är bra att exempelvis ha det mjuka 10″ fodralet från Clas Ohlson att stoppa ner paddan och tangentbordet i. Tar minimalt med plats och väger minst jämförelsevis mot andra skydd.
Som du ser av bilden så finns skyddet i tre storlekar. 10″, 13″ och 15″. Kostar 159,90kr i butik.
Jag gillar Linocells tangentbord för knappkänslan. Dessutom har jag ännu inte råkat ut för att tangenterna mattas eller ramlar av vilket jag råkat ut för med några av mina laptops. Det är grundorsaken till att jag gått över till Surfplattor samt externa tangentbord. Går dessa billiga men bra tangentbord sönder, så är bara att köpa ett nytt.