Extern telefon

Vad menar jag med ”Extern telefon”?

Jag svarar här, både för mig själv i form av en plan och för de som är intresserade av varför. Kanske ger det några nya tankar hos dig som måste ha en jobbtelefon och en privat. Dubbla simkort är kanske den enkla lösningen, men kanske inte den optimala?

För min del är det en genom­tänkt konsekvens av att jag måste dela på min androida Sony Xperia 10 V (fem), på grund av att två appar kolliderar med varandra när det gäller det trådlösa ljudet.

Så när jag nu ”valt” att använda två telefoner, så måste jag även ta ställning till, att renodla hur jag använder dem. Att bara fylla dem med samma appar och funk­tio­na­litet är rätt menings­löst. Därför är min kommande externa telefon även en avsikt att endast ha appar som jag behöver, när jag är hemifrån och därmed helt skild från vårt eget WiFi. Öppna WiFi använder jag aldrig och lånar heller inte WiFi hos släkt och vänner. Jag har ju 5G via båda telefonerna!

Så jag väljer att lämna min androida ”Mastertelefon” som den är, eftersom jag är rätt nöjd med hur den fungerar för övrigt, speciellt i kombination med Linux Mint och även CromeOS.

Hårdvaran och lite till

Lägg märke till att jag efter ett antal år, åter väljer en iPhone! Anledningen är främst att den är den fysiskt minsta potenta telefonen man kan ha idag.
Marknaden har ju tolkat behoven att alla vill ha stora telefoner i storlekar från 6″ och uppåt. Så mindre smarta telefoner runt 5″ finns inte som nya idag. Undantaget är MiniBro 3″, som är för liten.

Dessutom tycker jag det är kul att kunna både Android och iOS.

  • iPhone 13 Mini 5,4″ (köpt från refurbed.se och alltså begagnad och renoverad).
  • Apple-ID med utökad (tillfällig?) molntjänst samt mail (iCloud.com), vilken jag har sedan tidigare
  • Kontantkort. Jag tror det blir billigare med kontantkort än med ett extra vanligt simkort på mitt Telia-abonnemang (visserligen sänkt till 199 kr i månaden) eftersom jag inte tänker surfa annat än i nödfall. Tyvärr har jag laddat för mycket för en månad sen. Jag borde ha abonnerat för bara 50 kr i månaden och följt upp hur det fungerar. Nu vill Telia ha 16 kr extra om jag inte laddar mer den här månaden.
  • Eventuellt hamnar kon­tant­kort­et i Master­telefonen och mitt vanliga simkort i min nya iPhone 13 Mini.
    Troligtvis är detta det bästa alternativet, eftersom jag slipper *21*xxx för att vidare­kop­pla mitt ordinarie telefo­nnummer till kontant­kortets nummer, samt stänga av kopp­lingen med #21#.
  • 5G
  • Genomskinligt TPU-skydd

Appar

  • Librelink! Blod­socker­mätaren. På så sätt löser jag för­hopp­nings­vis ljud­prob­lemet mot myPhonak, hör­appa­rat­en.
  • Mail. Alltså @iCloud.com, eftersom den finns där sedan länge och att jag även återtagit min gamla iPad där appen GarageBand lirar bra med ett iRig ljudkort för att spela in mig själv i lilla hemmastudion.
  • Google kontakter? Eller så börjar jag uppdatera iPhones kontakter igen. Jag har redan gallrat kontakter från när vi bodde i Märsta
  • Google Dokument
  • Google Calc. Mitt trä­nings­pro­gram för maskinerna på Actic.
  • BankID. Viktigaste orsaken till att jag köpte nytt, istället för gamla enkla telefoner. BankID höjde kraven i våras för både iPhone och Android och kommer att höja ett snäpp till för Android till Android 9.
  • Bank. Obs! Ej övriga betal­appar. Inte heller Kivra!
  • Swish
  • Vivaldi
Fasta länkar
  • WhatsApp, förutsatt att mitt vanliga simkort hamnar i iPhonen
  • Parkeringsapparna. Alla!
  • Volvo Cars
  • CarPay
  • Tvätta. Hos Volvo, Rolf Ericson
  • Messages (SMS/MMS)

Vad som blir kvar i Sonys Androida miljö

  • Alla Googles appar. Speciellt Dokument som är min primära ordbehandlare men även Calc
  • Jetpack och WordPress. Mitt primära bloggverktyg.
  • Generellt alla appar där jag skriver långa texter. Det har visat sig att Google Dokument och Linux fungerar riktigt bra tillsammans, eftersom jag har Google Drive monterad i Nemo
  • Bankappar och andra betalappar. Jag köper inget på nätet via min iPhone utan det gör jag hemma via Sonyn och mitt WiFi.
  • Vivaldi. Surfar och söker/googlar enbart via denna utmärkta reklamfria browser
  • ChatGPT. Viktiga svar sparar jag i Google Dokument. Kanske hamnar den även i Ajfånen.
  • Sociala medier

Målet med uppdelningen är att kunna lämna min Sony Xperia V hemma utom vid långresor. Då åker den med som extern backup.

MiniBro

”Lillen” räcker inte till som extern telefon och storleken passar bättre i händerna på ett 7-årigt barnbarn som blev överlycklig med en telefon med rätt storlek.

2 reaktioner till “Extern telefon”

  1. Det gick snabbt!
    Jag beställde en iPhone 13 Mini från refurbed.se i söndags och det visade sig att telefonen fanns i Italien. När vi idag kom hem på onsdag eftermiddag, låg telefonen redan i brevlådan

    Gilla

Lämna en kommentar