
Varför tror tillverkarna av strykjärn att alla, och då menar jag ALLA, vill ha ångstrykjärn?
Det måste betyda att de inte använder sina egna produkter över lång tid!
De som designar kaffebryggare och kaffemaskiner vet att deras produkter måste avkalkas då och då. Men den detaljen verkar inte tillverkare av strykjärn veta om, trots att de ofta tillhör samma företag.
Alla som använder ångstrykjärn fyllda med vatten vet att det efter en tid kommer en och annan avlagring ur innanmätet av ångstrykjärnet. Ofta kommer dessa ”puffar” vid fel tillfälle då man inte hinner tvätta om skjortan eller klänningen eftersom man oftast stryker kläder inför fest eller andra högtider.

Hur många tror du avkalkar sina ångstrykjärn? Ingen skulle jag tro. Det vi gjorde var att sluta hälla i vatten i vårt strykjärn och istället skaffa en sprayflaska. Funkar lika bra och sprayflaskan behöver man aldrig avkalka.

Vi fick nyligen för oss att skaffa en sån där ”steamer”. Vilken jävla bluff. Den kanske funkar att bättra på gardiner som redan hänger vid fönstret, men hur ofta gör man det? Att ånga en skjorta funkar mycket sämre än att stryka med strykjärn. Dessutom var behållaren för liten. Vattnet räcker inte till en hel skjorta.
Jag passade på att även googla efter strykjärn som inte va ett ångstrykjärn. Hitta 0 st. Alltså inget alls!

När jag istället googlade efter resestrykjärn så hittade jag ett som verkar vara bra. Amazon och CDON har samma strykjärn som jag skulle ha skaffat idag om jag inte redan hade ett strykjärn.
Men man kan ju köpa ett ångstrykjärn och ge fan i att fylla på vatten! Funkar det med!
Vänta nu…
Har vi inte ett eller till och med två resestrykjärn i någon låda ute i förrådet? Som dessutom inte är ångstrykjärn!
