Det är nåt skumt med Aftonbladets annonser

Blandat Svamlat

Med min iPhone märker jag inget men med Xperian, när jag skrollar med mushjulet i Aftonbladets app, så blir det uppenbart.

Det är nåt skumt med annonserna!

När markören befinner sig på texter så rullar Aftonbladets sidor som förväntat, men så fort markören hamnar på en annons, typ ”UNIBET-annonsen” på bilden, så tvärstannar rullningen av Aftonbladet. Man måste flytta markören utanför annonsen för att kunna rulla vidare uppåt eller nedåt.

Jag vill understryka att samma fenomen inte händer när jag läser DN med hjälp av samma mushjul i Xperian.

Så jag undrar vad Aftonbladets annonser har för sig när de tvärnitar rullandet.

En sak har annonserna i Aftonbladet och DN gemensamt, markören som är en snedställd pil blir en pekande hand över annonserna, alltså är det en länk som markören ser. Men som sagt var, i Aftonbladet tvärnitar rullandet vilket den inte gör i DNs app.

Jag tycker nog att…

Visa originalinlägg 93 fler ord

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s