
Bit för bit börjar min MiniBro fyllas med appar samtidigt som jag håller koll på att jag får plats med apparna.
Vid förra försöket att installera myPhonak, som är appen där jag justerar och använder min hörapparat så gick det inte. När jag nu testade igen så gick det ganska bra. Appen fick inte kontakt men jag lyckades koppla hörapparatens båda delar via vanlig blåtandskoppling. Och det räcker såhär långt för mina behov. Men jag fick en härlig överraskning!
Appar i min MiniBro
Det gäller att vara försiktig och tänka sig för, innan man installerar appar i sin MiniBro. De här har jag just nu, vilka du kan se på mina två första screenshots.






Det gäller även att hålla koll på batteritiden! Därför har jag även MiniBro inställd på mörkt läge som inte kräver lika mycket batteri som ljust.
Sista bilden visar vilken kvalitet som skärmen har, efter att jag letat reda på en elvatummare på NetOnNet.
Första bilden visar appar med prio ett och andra bilden appar med lägre prio och som mer sällan används. En app som är lysande informativ är Google Kalender! Dessutom surfar jag reklamfritt via Vivaldi!
Överraskningen
I samband med mina ansträngningar att koppla min MiniBro till min moderna laddningsbara hörapparat så blev jag först besviken på att appen myPhonak inte kopplade upp.
Men när jag sedan började skriva det här inlägget så råkade jag komma åt appen myPhonak i stora telefonen och döm om min förvåning när båda telefonerna var kopplade mot min hörapparat! Dessutom kunde jag påverka ljudet via appen så att justeringen även fungerar i min MiniBro.
Så nu fungerar min MiniBro som min pratamobil! Precis som det var tänkt. Det som återstår att se och framför allt höra är, om störningen i kommunikationen orsakat av min sensor som håller reda på mitt blodsocker uteblir vid samtal via MiniBro.
Slutsats!
Det borde bli som så, att jag kan ringa ut från min vanliga telefon och även ta emot samtal via min MiniBro.
Jag har därför tills vidare mitt vanliga nummer vidarekopplad permanent för inkommande samtal till mitt kontantkortsnummer via *21*-kommandot.
Det blir som förr när man hade en stor dator hemma och en knapptelefon i fickan med den skillnaden att datorn numera ligger passiv i fickan eller ryggan för att kunna användas när som helst när jag är hemifrån för allt man numera gör med en smartphone.
Det här verkar riktigt lovande!
